A mixture of petrol and ethyl alcohol contains 22.0 % alcohol. The density of the mixture is `0.800 g mL^(-1)`. What mass of alcohol is there in 40.0 mL of the mixture?
A. 7.04 g
B. 4.40 g
C. 11
D. None of these

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
Mass of mixture `= 40 mLxx(0.800 g)/(1 mL) = 32g`
Mass of alcohol = 22.0% of mass of mixture
`=(22)/(10)xx32g = 7.04g`

5 views