Compute the value of x :
x = 9.4g of phenol `(C_(6)H_(5)OH) +6.02xx10^(23)` molecules of phenol - 0.2 mole of phenol
Here x is:
A. 0.9 mol
B. 9.2 g
C. 0.1 mol
D. `6.02xx10^(23)` molecules

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
Molar mass of phenol, `C_(6)H_(5)OH = 72+5+16+1 = 94 g mol^(-1)`
9.4 g of phenol = 0.1 mol
`6.02xx10^(23)` molecules of phenol = 1.0 mol
`:.` x = 0.1 mol + 1.0 mol - 0.2 mol
= 0.9 mol

5 views

Related Questions