A sample of `NaCO_(3)` cotains `6*02xx10^(23) Na^(+)` ions. The mass of the sample is ( at. Mass Na=23, C=12, O=16)
A sample of `NaCO_(3)` cotains `6*02xx10^(23) Na^(+)` ions. The mass of the sample is ( at. Mass Na=23, C=12, O=16)
A. 53 g
B. 106 g
C. 165 g
D. 212 g
5 views
1 Answers
Correct Answer - A
No. of `Na^(+)` ions = `6*02xx10^(23)`
`:.` No. of formula units of `Na_(2)CO_(3)`
`=(6*02xx10^(23))/(2) = 3*01xx10^(23)`
Molar mass of `Na_(2)CO_(3)`
`=2xx23+12+16xx3`
`= 46+12+48=106g mol^(-1)`
`6*02xx10^(23)` formula units `Na_(2)CO_(3)` has mass
`=106 g`
`:. 3*01xx10^(23)` formula units of `NaCO_(3)` has mass
`(106xx3*01xx10^(23))/(6*02xx10^(23))=52 g`
5 views
Answered