A solution of `0*1` M of a metal chloride `MCl_(x)` requires 500 mL of `0*6` M `AgNO_(3)` solution for complete precipitation. The value of x is
A. `1`
B. `2`
C. `4`
D. `3`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`MCl_(x) + xAgNO_(3) to M(NO_(3))_(x) + xAgCl`
Molar ratio
`1:x::1:x`
Moles of `AgNO_(3)` given `= (0.6)/(1000)xx500=0.3`
Moles of `MCl_(x) = 0.1`
Since 0.3 moles of `AgNO_(3)` are precipitated by 0.1 mol of salt
`:.` Value of x = 3

4 views

Related Questions