The volume (in mL) of 1.0 M `AgNO_3` required for complete precipitation of chloride ions present in 30 mL of 0.01 M solution of `[Cr(H_2O)_6]Cl_3`, a
The volume (in mL) of 1.0 M `AgNO_3` required for complete precipitation of chloride ions present in 30 mL of 0.01 M solution of `[Cr(H_2O)_6]Cl_3`, as silver chloride is close to
4 views
1 Answers
Correct Answer - 9
mmole of `[Cr(H_2O)_6]Cl_3=0.01 xx 30=0.3`
mmole of `Cl^-` = 0.3 x 3 =0.9
mmole of `Ag^+` = mmole of `Cl^-`
mmole of `Ag^+`= 0.1 x V=0.9 `therefore V=0.9/0.1 =9`
4 views
Answered