40 ml of `0.1` M ammonia is mixed with 20 ml of `0.1 M HCI`. What is the pH of the mixture ? (`pK_(b)` of ammonia solution is `4.74.`)
A. 4.74
B. 2.26
C. 9.26
D. `5.00`

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
40 Ml of 0.1 M HCl `=20 xx 0.1` milli mole `=2` milli mole
`NH_(4)OH+HCl rarr NH_(4)Cl +H_(2)O`
2 milli mole of HCl will neutralize 2 milli moles of `NH_(4)OH` to form 2 milli moles of `NH_(4)Cl`.
`NH_(4)OH ` left `=2 ` milli moles
Total volume `=60 mL`
`:. [NH_(4)OH]=2//60M,[NH_(4)Cl]=2//60M`
` pOH =pK_(b)+log.([NH_(4)Cl])/([NH_(4)OH])`
`=4.74 +log. (2//60)/(2//60)=4.74`
`:. pH =14-4.74 =9.26`

5 views

Related Questions