A buffer solution has equal volume of 0.20 M `NH_(4)OH` and 0.02 `MNH_(4)Cl :` The `pK_(b)` of the base is 5. The pH is
A. 10
B. 9
C. 4
D. 7

5 views

1 Answers

Correct Answer - A
`pOH=pK_(b)+log.(["Salt"])/(["Base"])`
`=5+log.(0.02)/(0.20)=5+(-1)=4`
`:. pH =14-pOH =14-4=10`

5 views