The pH of a buffer solution of 0.1 M `NH_(4)OH [ pK_(a)=4.0]` and `0.1 M NH_(4)Cl` is
A. 1
B. 4
C. 10
D. 13

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
For a basic buffer,
`pOH =pK_(b)+log. (["Salt"])/(["Base"])`
`=4.0 +log . (0.1 )/(0.1)`
`=4+log 1 =4+0=4`
`pH =14-pOH =14-4=10`

4 views