For the reaction between `CO_(2)` and graphite:
`CO_(2)(g)+C(s)to2CO(g),`
`Delta=170kJ and DeltaS=170.JK^(-1). "The reaction will be spontaneous at": `
A. `298 K`
B. `500K`
C. `900K`
D. `1200K`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`DeltaH=170,000 J` and `DeltaS=170 JK^(-1)`
When `DeltaG=0 ("equilibrium")`
`TDeltaS=DeltaH`
`T=(DeltaH)/(DeltaS)=(170,000)/(170)=1000 K`
For the reaction to be spontaneous `T` must be ` gt 1000 K`

4 views

Related Questions