In 100g of naphthalene, `2.423g` of S was dissolved. Melting point of naphthalene `= 80.1^(@)C DeltaT_(f) = 0.661^(@)C. L_(f) = 35.7 cal//g` of naphth
In 100g of naphthalene, `2.423g` of S was dissolved. Melting point of naphthalene `= 80.1^(@)C DeltaT_(f) = 0.661^(@)C. L_(f) = 35.7 cal//g` of naphthalene, molecular formula of sulphur is
A. `S_(2)`
B. `S_(4)`
C. `S_(6)`
D. `S_(8)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
`M_(2)=(1000 K_(f)W_(2))/(W_(1)Delta T_(f)) = (1000 W_(2))/(W_(1)Delta T_(f))xx(RT_(0)^(2))/(1000 L_(f))`
`= (1000xx2.423)/(100xx0.661)xx(2xx(353.1)^(2))/(1000xx357)`
`= 256 g mol^(-1)`
If `S_(x)` is formula, then noecular mass
`x xx 32 = 56` or x = 8.
4 views
Answered