`lambda_(CICH_(2)COONa)=224ohm^(-1)cm^(2)` gm `eq^(-1)` `lambda_(NaCl)=38.2 ohm^(-1)cm^(2)` gm `eq^(-1) lambda_(HCl)`=203 `ohm^(-1)cm^(2)gm eq^(-1)`,
`lambda_(CICH_(2)COONa)=224ohm^(-1)cm^(2)` gm `eq^(-1)`
`lambda_(NaCl)=38.2 ohm^(-1)cm^(2)` gm `eq^(-1) lambda_(HCl)`=203 `ohm^(-1)cm^(2)gm eq^(-1)`, what is the value of `lambda_(CICH_(2)COOH)`?
A. `288.5ohm^(-1)cm^(2)gm eq^(-1)`
B. `289.5ohm^(-1)ohm^(-1)cm^(2)gmeq^(-1)`
C. `388.8ohm^(-1)cm^(2)gmeq^(-1)`
D. `59.5ohm^(-1)cm^(2)gmeq^(-1)`
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
`lambda_(ClCH_(2)COOH)=lambda_(ClCH_(2)COONa)+ lambda_(HCl)-lambda_(NaCl)`
`=(224+203-38.2)ohm^(-1)cm^(2)(g eq^(-1))`
=`388.8ohm^(-1)cm^(2)(g eq^(-1))`
5 views
Answered