The limiting molar conductivities of HCl, `CH_(3)COONa` and NaCl are respectiley 425, 90 and 125 mho `cm^(2) " mol"^(-1)` and `25^(@)C`. The molar conductivity of 0.1M `CH_(3)COCH` solution is 7.8 mho `cm^(2) "mol"^(+1)` at the same temperature is
A. 0.1
B. 0.02
C. 0.15
D. 0.03

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`^^_(CH_(3)COOH)^(@)=^^_(CH_(3)COONa)^(@)+^^_(HCl)^(@)-^^_(NaCl)^(@)`
`=90+425-125=390 mho cm^(2)"mol"^(-1)`
`a=(^^_(m)^(@))/(^^_(m)^(@))=(7.8)/(390)=0.02`

5 views

Related Questions