The standard electrode potential of the half cells are given below.
`ZnrarrZn^(2+)+2e^(-):E^(@)=0.76V`
`FerarrFe^(2+)+2e^(-):E^(@)=0.44V`
The emf of the cell
`Fe^(2+)+ZnrarrZn^(2+)+Fe` is
A. `-0.32V`
B. `+0.32V`
C. `+1.20V`
D. `-1.20V`

4 views

1 Answers

Correct Answer - B
The given electrode are oxidation potential so reduction potential are
`E_(Za)^(+2)//Zn=-0.76V`
`E_(Fe)^(@)//Fe=-0.44V`
then `E_("cell")^(@)=E_(c)^(@)-E_(a)^(@)`

4 views

Related Questions