An elecric current 0.25 ampere was passed through acidified water for two hours, the volume of `H_(2)` produced at N.T.P is
A. 20.16 litres
B. 0.2016litres
C. 2.016litres
D. 0.4032 litres.

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`W=(E)/(96500)xxIxxt`
`=(1)/(96500)xx0.25xx2xx60=0.01865g`
`2gH_(2)` has volume =22.4 litre
`0.01865g` of `H_(2)` has volume
`=(22.4)/(2)xx0.01865=0.2016` litre.

5 views

Related Questions