How many coulombs are required for the reduction of 1 mol of `MnO_(4)^(-) " to " Mn^(2+)`?
A. 96500C
B. `1.93xx10^(5)C`
C. `4.83xx10^(5)C`
D. `9.65xx10^(6)C`.

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`MnO_(4)^(-)+8H^(+) +5e^(-)rarrMn^(2+)+4H_(2)O`
1 mole 5 mole( 5F)
Electricity required `=5xx96500C=482500C`
` =4.825xx10^(5)C`

4 views