How many coulombs of electricity are required for the reduction of 1 mole of `MnO_(4)^(-)` to `Mn^(2+)` ?
A. `96500 C `
B. `1.93 xx 10^(5) C`
C. `4.83 xx 10^(5) C`
D. `9.65 xx 10^(6) C`

5 views

1 Answers

Correct Answer - C
`(MnO_(4))^(-1) to Mn^(2+)` .
i.e., `Mn^(7+) + 5e^(-) to Mn^(2+)` .
Thus 1 mole of `MnO_(4)^(-)` requires 5 F
`= 5 xx 96500 C = 482500 = 4.83 xx 10^(5)` C .

5 views