The magnetic susceptibility of a paramagnetic substance at `- 173 .^(@)C` is `1.5 xx 10^(-2)` then its value at
A. `7.5xx10^(-1)`
B. `7.5xx10^(-2)`
C. `7.5xx10^(-3)`
D. `7.5xx10^(-4)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
In a paramagnetic substance the magnetic susceptibility.
`chi=(C )/(T) Rightarrow (chi_(1))/(chi_(2))=(T_(2))/(T_(1)),"Then", chi_(2)=chi_(1) (T_(1))/(T_(2))`
`"Here", chi_(1)=1.5xx10^(-2)`
`T_(1)=273-173=100K, T_(2)=273-73=200K`
`chi_(2)=1.5xx10^(-2)xx(100)/(200)=7.5xx10^(-3)`

4 views