In T.G., a deflection of `45^@` is obtained when a current of 173 m A is passed through it. The deflection in T.G., is `30^@`,when current thorugh is
A. 100mA
B. 150mA
C. 300mA
D. 600mA

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`theta _1=45^@, I_1=173m A, theta_2=30^@, I_2=?`
For tangent galvanometer ,
`Iprop tant theta`
`therefore (I_2)/(I)=(tan theta_2)/(tan theta_1)`
`l_2 = (tan 30)/(tan 45 )xxI_1`
`= (1)/(sqrt(3))xx173`
`= 100mA`.

4 views

Related Questions