The magnetic susceptibility of a paramagnetic material at `-73^(@)C "is" 0.0075`, its value at `-173^(@)C` will be
A. 0.045
B. 0.03
C. 0.015
D. 0.0075

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
`"Here", chi_(m_(1))=0.075`
`T_(1)=-73^(@)C=(-73+273)K=200K`
`T_(2)=-173^(@)C=(-173+273)K=100K, chi_(m_(2))=?`
As for paramagnetic material magnetic susceptibility
`chi_(m)alpha(1)/(T) Rightarrow (chi_(m_(2)))/(chi_(m_(1)))=(T_(1))/(T_(2))=(200)/(100)=2`
`therefore chi_(m_(2))=2chi_(m_(1))=2xx0.075=0.015`

4 views