In a transformer the transformation ratio is 0.3. If 220 V ac is fed to the primary, then the voltage across the secondary is
A. 44 V
B. 55 V
C. 60 V
D. 66 V

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
Here, Transformation ratio, k = 0.3
As, `k=(N_(s))/(N_(p))=(V_(s))/(V_(p)) therefore V_(s) = k V_(p)=0.3xx220=66 V`.

4 views

Related Questions