A battery of emf 15 V and internal resistance of `4Omega` is connected to a resistor. If the current in the circuit is 2A and the circuit is closed. Resistance of the resistor and terminal voltage of the battery will be
A. `2.5Omega,6V`
B. `3.5Omega,6V`
C. `2.5Omega,7V`
D. `3.5Omega,7V`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
Given, `e=15V, r=4Omega, I=2A`
Now, for resistance of the resistors, `epsilon-Ir=V=IR, 15-2xx4=2xxR,15-8=2R`
`R=(7)/(2)=3.5Omega`.
Terminal voltage of battery, `V=IR=2xx3.5=7V`

4 views

Related Questions