A battery of emf 10 V and internal resistance `3Omega`is connected to a resistor. The current in the circuit is 0.5 A . The terminal voltage of the battery when the circuit is closed is
A. 10 V
B. 0V
C. 1.5 V
D. 8.5 V

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
Terminal voltage of the battery after closing the circuit is
`V=E-ir=10-0.5xx3`
`= 10-1.5=8.5 V`

4 views

Related Questions