The storage battery of a car has an emf of 12 V. If the internal resistance of the battery is `0.4 Omega`, what is the maximum current that can be drawn from the battery?

4 views

1 Answers

Here `E = 12, r = 0.4 Omega`
Maximum current, `I_("max") = (E )/(r ) = (12)/(0.4) = 30 A`

4 views

Related Questions