The number of moles of hydroxide `(HO^(-))`ion in 0.3 litre of 0.005 M solution of `Ba(OH)_(2)` is
A. 0.0075
B. 0.0015
C. 0.003
D. 0.005

4 views

1 Answers

Correct Answer - C
0.3L of 0.005 M `Ba(OH)_(2)` sol as `M=n/V(L)`
`:. N = 0.005 M Ba(OH)_(2)` sol as `M=n/(V(L))`
`:.n = 0.005 xx 0.3` mol = 0.0015 mol `Ba(OH)_(2)` `(Ba^(2+)2OH^(-))`
mol of `OH^(-)` = `2 xx 0.0015 = 0.0030` moles

4 views