Heat energy is incident on the surface at the rate of 1000 J/min. If coefficient of absorption is 0.8 and coefficient of reflection is 0.1 then heat energy transmitted by the surface in 5 minute is
A. 100 J
B. 500 J
C. 710 J
D. 900 J

7 views

1 Answers

Correct Answer - B
`Q_(i) =1000J//m`
`1= r+a+t`
`t= 1-0.1-0.8=0.1`
`Q_(t) =0.1xx1000xx5= 500J`

7 views

Related Questions