Out of 10J of radiant energy incident on a surface, the energy absorbed by the surface is 2 J and the energy reflected is 7 J. Then, coefficient of tr
Out of 10J of radiant energy incident on a surface, the energy absorbed by the surface is 2 J and the energy reflected is 7 J. Then, coefficient of transmission of the body is
A. 0.2
B. 0.7
C. 0.1
D. zero
6 views
1 Answers
Correct Answer - C
`Q=Q_(a)+Q_(r)+Q_(t)`
`Q_(t)=10-(7+2)=1`
`t=(Q_(t))/(Q)=(1)/(10)=0.1`.
6 views
Answered