In a positive feedback oscillator, the feedback voltage (signal) and the input signal (voltage) have a phase difference of
A. `45^@`
B. `90^@`
C. `180^@`
D. `0^@`

5 views

1 Answers

Correct Answer - D
`I_C` = 24 mA
`therefore 24=80/100 I_E therefore I_E= 24xx100/80`=30 mA
`therefore I_B` = 30-24= 6 mA

5 views

Related Questions