The r.m.s. value of the base current ofa transistor is `10mu`A. What is the current gain (`beta`) if the peak value of the a.c. collector current is 1
The r.m.s. value of the base current ofa transistor is `10mu`A. What is the current gain (`beta`) if the peak value of the a.c. collector current is 1.414 mA ?
A. 50
B. 75
C. 100
D. 125
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
Peak value of `I_C` = 1.414 mA
`therefore` r.m.s. value of `I_C=1.414/sqrt2`= 1 mA
`therefore beta=I_C/I_B=10^(-3)/(10xx10^(-6)) ` =100
4 views
Answered