A circular loop of radius `0.0157m` carries a current of 2.0 amp. The magnetic field at the centre of the loop is `(mu_(0)=4pixx10^(-7)"weber"//amp-m)
A circular loop of radius `0.0157m` carries a current of 2.0 amp. The magnetic field at the centre of the loop is
`(mu_(0)=4pixx10^(-7)"weber"//amp-m)`
A. `1.57xx10^(-5) weber//m^(2)`
B. `8.0xx10^(-5)weber//m^(2)`
C. `2.0xx10^(-5)weber//m^(2)`
D. `3.14xx10^(-5) weber//m^(2)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
a=0.0157m,I=2A
` B=(mu_(0)I)/(2a)=(4pixx10^(-7)xx2)/(2xx0.0157)`
`8xx10^(-5)Wb//m^(2)`
4 views
Answered