A circular coil of radius 4 cm having 20 turns carries a current of 3A.It is a magnetic field of intensity 0.5 `Wb//m^(2)`.The magnetic dipole moment
A circular coil of radius 4 cm having 20 turns carries a current of 3A.It is a magnetic field of intensity 0.5 `Wb//m^(2)`.The magnetic dipole moment of the coil is
A. `0.3 Am^(2)`
B. `1.3 Am^(2)`
C. `0.15 Am^(2)`
D. `0.6 Am^(2)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
r=4cm,n=20,I=3A,B=0.5T,M=?
M=nIAltbrge`nlpir^(2)`ltbrge`20xx3xx3.14xx16xx10^(-4)`
`=0.3 Am^(2)`
4 views
Answered