When an alternating voltage of 100V, 50 Hz is applied to a choke coil, it takes a current of 10 A and the power is 500 W. What is the choke coil?
When an alternating voltage of 100V, 50 Hz is applied to a choke coil, it takes a current of 10 A and the power is 500 W. What is the choke coil?
A. `5sqrt(3) Omega`
B. `4sqrt(3) Omega`
C. `3 Omega`
D. `3sqrt(3) Omega`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`Z = 100/10 = 10 Omega`
`P = I^(2)R :. R = )/(I_2) = 500/100 = 5 Omega`
`:. Z^(2) = R^(2) + X_(L)^(2)`
`:. X_(L) = sqrt(Z^(2)-R^(2))= sqrt(100 - 25) = sqrt(75) = 5sqrt(3) Omega`.
4 views
Answered