An inductive coil has a resistance of `100 Omega`. When an AC signal of frequency 1000 Hz is applied to the coil, the voltage leads the current by `45
An inductive coil has a resistance of `100 Omega`. When an AC signal of frequency 1000 Hz is applied to the coil, the voltage leads the current by `45^(@)`. What is the inductance of the coil?
A. `1/(40 pi)H`
B. `1/(20 pi)H`
C. `1/(60 pi)H`
D. `1/(10 pi)H`
5 views
1 Answers
Correct Answer - B
In the L-R circuit, the current lags behind the voltage and phase difference `phi = 45^(@)`
`:. tan 45^(@) = 1 = (L omega)/R `
`:. L = R/(omega) = R/(2 pif) = (100)/(2 pi xx 1000) = 1/(20 pi) H`.
5 views
Answered