In Bohr model of hydrogen atom , the electron `0.5Å` at a frequency of `6.8 xx10^15` rev/s. The magnetic field at the centre and magnetic moment will be
A. `14T,9xx10^-24Am^2`
B. `7T,9xx10^-24Am^2`
C. `14T,7xx10^-24Am^2`
D. `7T,14xx10^-24Am^2`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
`B=(mu_0I)/(2 pi a) (I=(q)/(T)=ef)`
`B=(mu_0 ef)/(2a) =14 T`
`M=n I A , n=1, A = pi r^2`
`=9xx10^-24 Am^2`.

4 views

Related Questions