If the electron in hydrogen atom jumps from second Bohr orbit to ground state and difference between energies of the two states is radiated in the for
If the electron in hydrogen atom jumps from second Bohr orbit to ground state and difference between energies of the two states is radiated in the form of photons. If the work function of the material is `4.2 eV`, then stopping potential is
[Energy of electron in nth orbit `= - (13.6)/(n^(2)) eV`]
A. 2eV
B. 4eV
C. 6eV
D. 8eV
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`E=(13.6)/(1)-(13.6)/(2^(2))`
`E=13.6 [(4-1)/(4)]=13.6 xx 3/4`
`thererfore E=10.2eV (=hv)`
i.e, `hv=10.2eV`
`hv=phi_(0)+eV_(S)`
`therefore 6eV=eV_(s)`
`therefore V_(s)=6V`
4 views
Answered