A deuteron of kinetic energy 25ke V is describing a circular orbit of radius 0.5 m in a plane perpendicular to magnetic field `vec(B)`. The kinetic energy of the proton that describes a circular orbit of radius . 0.5 m in the same plane with the same `vec(B)` is
A. 200keV
B. 50keV
C. 100keV
D. 25keV

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`E=(q^2 B^2r^2)/(2m)`
`therefore (E_p)/(E_d)=((q_d)/(q_p))^2(m+p)/(m_d)=2`
`therefore E_p=2 E_d=2xx25=50k e V`

5 views

Related Questions