The force between two wires is `2xx10^-7N//m`, spaced 1 m apart to each other in vaccum. The electric current flowing through the wire is
A. zero
B. `2xx10^-7A`
C. `5xx10^6A`
D. unit ampere

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
`f=2xx10^-7N//m,a=1m,I_1=I_2=?`
`f=(mu_0I_1I_2)/(2pi xxa)`
`2xx10^-7=(4pixx10^-7xxI^2)/(2pi xx 1)`
`I^2=1`
`therefore I = 1A` .

4 views

Related Questions