An artificial satellite of mass 200 kg, revolves around the earth in an orbit of average radius 6670 km. What is its orbital kinetic energy ? `[M_("ea
An artificial satellite of mass 200 kg, revolves around the earth in an orbit of average radius 6670 km. What is its orbital kinetic energy ? `[M_("earth")=6xx10^(24)kg, G=6.67xx10^(-11)N-m^(2)//kg^(2)]`
A. `3xx10^(9)` joule
B. `6xx10^(9)` joule
C. `9xx10^(9)` joule
D. `7.5xx10^(9)` joule
9 views
1 Answers
Correct Answer - B
`K.E. = (GMm)/(2r)`
`= (6.67xx10^(-11)xx6xx10^(24)xx200)/(2xx6670xx10^(3))=6xx10^(9)J`
9 views
Answered