A satellite of mass is in a stable circular orbit around the earth at an altitude of about 100 km. If M is the mass of the earth, R its radius and g the acceleration due to gravity, then the time period T of the revolution of the satellite is
A. `T=2pi sqrt((R)/(g))`
B. `T=2pi sqrt((g)/(R))`
C. `T=2pi sqrt((MR)/(mg))`
D. `T=2pi sqrt((mg)/(Mg))`

4 views

1 Answers

Correct Answer - a
`T^(2)=(4pi^(2))/(GM)R^(3)" "therefore 1`
`therefore" "T=2pisqrt((R^(3))/(GM))=2pisqrt((R^(3))/(gR^(2)))=2pisqrt((R)/(g)).`

4 views

Related Questions