The change in internal energy when 5 mole of hydrogen is heated to `20^(@)C` from `10^(@)C`, specific heat of hydrogen at constant pressure is 8 cal/mol`.^(@)C` is
A. 200 cal
B. 350 cal
C. 300 cal
D. 475 cal

6 views

1 Answers

Correct Answer - C
`C_(V)=C_(p)-R=8-2=6cal//mol.^(@)C`
du=n`C_(V)(T_(2)T_(1))=5xx6xx10=300`

6 views

Related Questions