If one mole of argon is to be heated at constant volume so that its temperature rises by 2K. How much heat in calories will be required? (R=2 cal/mol K)
A. 4.24 cal
B. 6 cal
C. 6.94 cal
D. 7.94 cal

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`dQ_(V)=nV_(C)dT`
`=1xx(3)/(2)xx2xx2=6cal`.

5 views

Related Questions