For a certain organ pipe , three successive resonance frequencies are observed at 170 Hz, 255Hz, 340Hz respectively, then the pipe is
A. Open end pipe with fundamental frequency 85Hz
B. Open end pipe with fundamental frequency 170Hz
C. Closed at one end pipe with fundamental frequency 85Hz
D. Closed at one end pipe with fundamental frequency 170 Hz

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
The successive frequency are 170, 255 and 340 Hz
`n_2 - n_1 = 255 - 170 = 85 Hz` and
`n_3 - n_2 = 340 - 255 = 85 Hz`
`170= 85xx2`
`255=85xx3`
`340=85xx4`
Hence it is a open organ pipe with fundamental frequency equal to 85 Hz.

4 views

Related Questions