A scooterist moving with a velocity of 36 kmph towards a fort wall and blows a horn. If he hears the echo after 3s, then the distance at which horn is
A scooterist moving with a velocity of 36 kmph towards a fort wall and blows a horn. If he hears the echo after 3s, then the distance at which horn is blown from the wall is (Velocity of sound in air = 340 m/s)
A. 525 m
B. 510 m
C. 1050 m
D. 500 m
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`v = 36 xx (5)/(18) = 10 m//s`
`2x - Vt = Vt`
`2x = V t + Vt`
`= 340 xx 3 + 10 xx 3 = 1020 + 30`
`2x = 1050`
`x = (1050)/(2) = 525m`
4 views
Answered