A man is driving a vechicle at 36 km/hr on a straight road towards a hill. He sounds the horn and hears its echo after 4s At what distance from the hill was the horn sounded ? (Velocity of sound = 340 ms)
A. 680 m
B. 700 m
C. 720 m
D. 350 m

12 views

1 Answers

Correct Answer - B
`v = 36 xx (5)/(18) = 10 m//s`
`v = (2x + vt)/(t)`
`2x + vt = vt = 340 xx 4`
`2x = 1360 + 10 xx 4 = 1360 + 40`
`2x = 1400`
`x = 700 m`

12 views

Related Questions