The frequency of transmission of a radio station is 30 MHz. Then the wavelengt of the waves transmitted by the centre will be `(v = 3 xx 10^(8) m//s)`
The frequency of transmission of a radio station is 30 MHz. Then the wavelengt of the waves transmitted by the centre will be `(v = 3 xx 10^(8) m//s)`
A. 5m
B. 10m
C. 15 m
D. 20 m
4 views
1 Answers
Correct Answer - B
`lamda = (v)/(n) = (3 xx 10^(8))/(30 xx 10^(6)) = (300)/(30) = 10 m`
4 views
Answered