A person has 400 million alveoli per lung with an average radius of 0.1 mm for each alveolus. Considering the alveoli are spherical in shape, the total respiratory surface of that person is closest to
A. `500" "mm^(2)`
B. `200" "mm^(2)`
C. `100" "mm^(2)`
D. `1000" "mm^(2)`

4 views

1 Answers

Correct Answer - D
Radius of spherical alveoli = 0.1 mm
Total No. of Alveoli `= 400xx2=800` million
Surface area of sphere `=4piR^(2)`
Total respiratory surface Area `=4piR^(2)xx800` million
`=1000" "mm^(2)` (approx)

4 views

Related Questions