Considering the average molecular mass of a base to be 500 Da . What is the molecular mass of a double stranded DNA of 10 base pairs ?
Considering the average molecular mass of a base to be 500 Da . What is the molecular mass of a double stranded DNA of 10 base pairs ?
A. 500Da
B. 5K Da
C. 10kDa
D. 1 kDa
11 views
1 Answers
Correct Answer - C
Molecular Mass of base =500Da
total No . Of bases = 10bp
`=10xx2=20`bases
`therefore ` Molecular mass of 20 bases
`= 20xx500`da
=10000 dalton
`=10` kda
11 views
Answered