If a rubber ball is taken to 100 m deep in a lake and its volume changes by `0.1%` then the bulk modulus of rubber will be `(g=10m//s^(2))`
If a rubber ball is taken to 100 m deep in a lake and its volume changes by `0.1%` then the bulk modulus of rubber will be `(g=10m//s^(2))`
A. `1xx10^(6)N//m^(2)`
B. `1xx10^(8)N//m^(2)`
C. `1xx10^(7)N//m^(2)`
D. `1xx10^(9)N//m^(2)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - D
`K=(vdp)/(dv)=(dp)/((dv)/(v))`
`=(h rho g)/((dv)/(v))=(100xx10^(3)xx10)/(10^(-3))=10^(9)N//m^(2)`.
4 views
Answered