The pressure required to reduce the given volume of water by `1%` is, (Bulk modulus of water `=2xx10^(9)N//m^(2)`)
The pressure required to reduce the given volume of water by `1%` is,
(Bulk modulus of water `=2xx10^(9)N//m^(2)`)
A. `2xx10^(7)N//m^(2)`
B. `2xx10^(8)N//m^(2)`
C. `2xx10^(10)N//m^(2)`
D. `2xx10^(10)N//m^(2)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - A
`k=(V*dp)/(dV) therefore dp=(k*dV)/(V) = (2xx10^(9)xx1)/(100) = 2xx10^(7)N//m^(2)`.
4 views
Answered