When a sphere is taken to bottom of sea 1 km deep, it contracts by 0.01%. The bulk modulus of elasticity of the material of sphere is (Given density o
When a sphere is taken to bottom of sea 1 km deep, it contracts by 0.01%. The bulk modulus of elasticity of the material of sphere is
(Given density of water = 1 g `cm^(-3)`)
A. `9.8 xx 10^(10) Nm^(-2)`
B. `10.2 xx 10^(10) Nm^(-2)`
C. `0.98 xx 10^(10) Nm^(-2)`
D. `8.4 xx 10^(10) Nm^(-2)`
4 views
1 Answers
Correct Answer - a
Bulk modulus , B `= (Delta p)/((-Delta V)/(V)) (-Delta V)/(V) = (0.01)/(100) = 10^(-4)`
`Delta p` = pressure of water `= h rho g = 10^(3) xx 1 xx 10^(3) xx 9.8`
`Delta p = 9.8 xx 10^(6)`
`B = (9.8 xx 10^(6))/(10^(-4)) = 9.8 xx 10^(10) Nm^(-2)`
4 views
Answered