A uniform disc of mass 2kg is rotated about an axis perpendicular to the plane of the disc . If radius of gyration is 50cm, then the M.I. of disc about same axis is
A. `0.25 kg m^(2)`
B. `0.5kg m^(2)`
C. `2kg m^(2)`
D. `1kg m^(2)`

5 views

1 Answers

Correct Answer - B
`I = MK_(c )^(2)=2xx(0.5)^(2)=2xx0.25=0.5`.

5 views

Related Questions